10.11.2018
Svet si pripomenie 100 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny 11. novembra. V tento deň vstúpilo do platnosti prímerie z Compiegne vo Francúzsku, o 11:00 hodine, ktoré znamenalo ukončenie bojov medzi dohodovými mocnosťami a Nemeckom. Formálnym zakončením vojny však boli až Parížske predmestské zmluvy podpísané s jednotlivými porazenými krajinami v priebehu roku 1919.
Prvá svetová vojna vypukla 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku. Zámienkou bol atentát na následníka rakúskeho trónu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajeve.
Počas vojny sa Slováci v rakúsko-uhorskej armáde dostali do mnohých nielen európskych, ale i exotických oblastí, pričom priame frontové udalosti na území dnešného Slovenska prebiehali len od decembra 1914 do konca apríla 1915. V prvej svetovej vojne stáli proti sebe štáty Dohody (na začiatku vojny: Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, časom sa pridali Taliansko, USA, Japonsko) a Ústredné veľmoci (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, pridali sa Osmanská ríša a ďalšie).
Koniec vojny znamenal koniec monarchií - Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše, Nemecka i Ruska, naopak vznikli nové štáty - Československo, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, neskôr Juhoslávia.
Straty na oboch predtým znepriatelených stranách predstavovali približne desať miliónov mŕtvych, asi 21 miliónov zranených a 7,7 milióna nezvestných.
Aj obyvatelia našej obce sa zúčastnili na bojoch I. svetovej vojny a 15 z nich zahynulo priamo na bojovom poli alebo v lazaretoch. Tento míľnik v dejinách ľudstva a obce nám pripomína pomník padlých vojakov pri kostole, ktorý obec postavila v roku 1920 s menami padlých mužov.
- Štefan Berdis - Andrej Tomko
- Štefan Magda - Štefan Cehelský
- Andrej Novotný - Štefan Dužda
- Ján Andrejkovič - Jozef Jaco-Pintek
- Jozef Poráč - Ján Jaco
- Ján Roba - Štefan Katriňák
- Ján Roháľ - Ján Katriňák
- Vincent Spišák
Nech nám tento pomník pripomína útrapy vojen a nech je mementom pre nás a naše generácie.
Česť pamiatke padlým vojakom z našej obce a ich spolubojovníkom.